İbrani takvimine göre 18-20 Eylül 2020 tarihlerine denk gelen Roş Aşana Bayramı vesileyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı:

“İbrani takvimine göre yılbaşını simgeleyen Roş Aşana münasebetiyle Musevi vatandaşlarımıza en içten duygularımla tebriklerimi iletiyorum.

Sevgi ve hoşgörü medeniyetinin sembolü olan bu topraklarda toplumsal, kültürel, siyasi ve beşeri çeşitlilik, yüzyıllardır birlik ve beraberliğimizi güçlendiren en önemli zenginliğimizi teşkil etmiştir.

Farklı inançlara mensup vatandaşlarımızın kendi kültür ve geleneklerini özgürce yaşattıkları özel günler, toplumsal yaşamımıza renk katmakta, kadim dostluk ve beraberliğimizin daha da pekişmesine vesile olmaktadır.

Bu düşüncelerle, Musevilik inancının en önemli dini bayramlarından biri olan Roş Aşana münasebetiyle başta vatandaşlarımız olmak üzere tüm Musevilere esenlikler diliyorum.”

cenazegunleriSayın Dindaşlarımız,

Aşağıdaki tabloda yazılı olan tarihlerde mezarlıklarımızda 09.00 - 15.00 saatleri arasında görevli hazan bulunmaktadır.

interneteditorŞalom’da profesyonel olarak tam zamanlı çalışacak takım arkadaşına ihtiyacımız var.

İnternet editörü, web sitemizin güncellenmesinden, gündem takibinden ve sosyal medya hesaplarımızdan sorumlu olacak.

Sevgili yahidlerimiz;

Bildiğiniz gibi bir süredir Covid-19 pandemisi ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle de sinagoglarımıza “sınırlı” sayda yahid kabul edebiliyoruz. Roş Aşana Tefila’sını evinde “beyahid” olarak söylemek isteyen dindaşlarımız için bir rehber hazırlamaya çalıştık. Bu rehber sinagoglarımızda okunacak “sadeleştirilmiş” duaları kapsamaktadır. Türkçe açıklamalı kitaplarda yer alan sayfa düzenine göre hazırladığımız bu rehberin dualarımız için yol gösterici olacağına inanıyor, bu vesile ile Roş Aşana bayramınızı kutlarken Tanrı’nın bizi bütün sevdiklerimizle yaşam kitabına yazmasını temenni ediyoruz.

onlineibr2020-2021 Dönemi İbranice öğrenme grupları Ekim ayında online olarak başlıyor.

meldalaroicin

Değerli Dindaşlarımız;
Sinagoglara gelemeyenler için, azkara (meldado) görevini yerine getirmek adına 0533 452 03 87 numaralı telefona Whatsapp mesajı veya SMS yollamanız halinde,
Rav İsak Alaluf kontrolünde görevli hazanlarımız tarafından müteveffanın (sadece vefat edenin) aşkavası okunacaktır.

cenazebildirimi

Değerli Dindaşlarımız;
Büro hizmetleri ve cenaze bildirimleri için, hafta içi saat:09.00-17.00 arası, Cuma günü saat 09.00 - 13.00 arası 0212 292 03 86 (pxp) numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Sayın Toplum Üyelerimiz,
Sizleri KAŞER kırmızı et temini ile ilgili bazı konularda bilgilendirmek İstiyoruz:

Toplumumuz ile çalışan iki et tedarikçimiz mevcuttur.

Kesim yapacakları zaman bize müracaat ederler Hahambaşılık olarak,kesim için yeter sayıda ŞOHET, denetim ve et tuzlaması için MAŞGİAH’ları kesim yaptıkları Tuzla ve Hayrabolu mezbahalarına yollarız.

Kesilen Büyük Baş ve Küçük Baş hayvanlar kesildikten sonra kontrol edilir ve KAŞER olanlar ayrılarak kasaplara yollanması için mühürlenir ve tuzlanarak kasaplara sevk edilir.

Aşağıdaki rakamlardan da göreceğiniz gibi kesilen hayvan sayısına göre Kaşer olarak ayrılanların sayısı oldukça düşüktür.

Bilgilerinize

TYT

Bu hafta Kesim sonuçları: Kesilen Büyükbaş 72 Kaşer 22

 

habermuzzee

Müze'de Yeni Sergi Hazırlıkları
Müze, yeni sergi hazırlıkları içinde çalışmalarını sürdürürken sizlerin de desteğinizi bekliyor. Sandıklarınızdaki, koleksiyonlarınızdaki parçaları geçici süre için Müze ile paylaşarak gün ışığına çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 Müze, Türk Yahudi Toplumu’nun özellikle dini obje ve değerlerini ortaya koymaya çalışacağı sergileri planladı: