Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogu Yom Kipur Bayramını Hilton Maslak Oteli'nde gerçekleştirecektir.
Pandemi koşullarına uygun olarak tüm tedbirlerin uygulanacağı ortamda geniş balkonlar ile çepeçevre bir salonda yüksek tavanlar ve oksijenli klimaların olduğu ferah bir ortamda hep birlikte Yom Kipur dualarına ilk gece ve ertesi gün tüm gün boyunca katılacak olanları ağırlamaktan onur duyacağız.

Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogu Yönetim Kurulu

nevesalomm

On-line meldadolarınızı;
https://nevesalom.org/Ner-Zikaron sayfamızı ziyaret ederek yazdırabilir veya 0533 202 04 08 numaralı telefonumuza talebinizi ileterek yaptırabilirsiniz.

Şişli Sinagogu'nda gerçekleştirilen sabah, akşam duaları ile Meldadolarınızı canlı izlemek için https://www.facebook.com/groups/neveshalom linkinden
"Neve Şalom Vakfı" Facebook grubumuza girmeniz yeterlidir.

Güvenlik önlemleri nedeniyle gruba katılmak için
önceden üye olan arkadaşlarınızdan birinin sizi önermesini
istemeniz gerekmektedir.

sislisinagogcanliŞişli Sinagogu'nda gerçekleştirilen sabah -  akşam duaları ile meldadolarınızı canlı izlemek ve Vakfımızdan haber almak için facebook.com/groups/neveshalom linkinden ''Neve Şalom Vakfı'' facebook grubumuza girmeniz yeterlidir.

cenazebilgi09

Değerli Dindaşlarımız;

Büro hizmetleri ve cenaze bildirimi için, hafta içi saat 09.00 - 17.00 arası Cuma günleri saat 09.00 - 13.00 arası 0212 292 0386 (pbx) numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

duyurucnz

Cenaze Katılım Duyurusu

Değerli Dindaşlarımız,
Son dönemde yapılan bazı cenazelere katılımların, maalesef Covid toplanma sınırlarını aştığı görülmektedir.

ortakoylogoMeldadolarınız için bilgilendirme

Değerli Yahidlerimiz,
Meldodalarınız için Ortaköy Ets Ahayim Sinagogumuz 365 gün sabah ve akşam (sokağa çıkma yasağı olan zamanlar haricinde) tefilaya açıktır.

İletişim: 0212 260 18 96 - 0532 544 44 31
Facebook: etsahayim / İnstagram: etsahayim

İbrani takvimine göre 18-20 Eylül 2020 tarihlerine denk gelen Roş Aşana Bayramı vesileyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı:

“İbrani takvimine göre yılbaşını simgeleyen Roş Aşana münasebetiyle Musevi vatandaşlarımıza en içten duygularımla tebriklerimi iletiyorum.

Sevgi ve hoşgörü medeniyetinin sembolü olan bu topraklarda toplumsal, kültürel, siyasi ve beşeri çeşitlilik, yüzyıllardır birlik ve beraberliğimizi güçlendiren en önemli zenginliğimizi teşkil etmiştir.

Farklı inançlara mensup vatandaşlarımızın kendi kültür ve geleneklerini özgürce yaşattıkları özel günler, toplumsal yaşamımıza renk katmakta, kadim dostluk ve beraberliğimizin daha da pekişmesine vesile olmaktadır.

Bu düşüncelerle, Musevilik inancının en önemli dini bayramlarından biri olan Roş Aşana münasebetiyle başta vatandaşlarımız olmak üzere tüm Musevilere esenlikler diliyorum.”

Sevgili yahidlerimiz;

Bildiğiniz gibi bir süredir Covid-19 pandemisi ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle de sinagoglarımıza “sınırlı” sayda yahid kabul edebiliyoruz. Roş Aşana Tefila’sını evinde “beyahid” olarak söylemek isteyen dindaşlarımız için bir rehber hazırlamaya çalıştık. Bu rehber sinagoglarımızda okunacak “sadeleştirilmiş” duaları kapsamaktadır. Türkçe açıklamalı kitaplarda yer alan sayfa düzenine göre hazırladığımız bu rehberin dualarımız için yol gösterici olacağına inanıyor, bu vesile ile Roş Aşana bayramınızı kutlarken Tanrı’nın bizi bütün sevdiklerimizle yaşam kitabına yazmasını temenni ediyoruz.

Sayın Toplum Üyelerimiz,
Sizleri KAŞER kırmızı et temini ile ilgili bazı konularda bilgilendirmek İstiyoruz:

Toplumumuz ile çalışan iki et tedarikçimiz mevcuttur.

Kesim yapacakları zaman bize müracaat ederler Hahambaşılık olarak,kesim için yeter sayıda ŞOHET, denetim ve et tuzlaması için MAŞGİAH’ları kesim yaptıkları Tuzla ve Hayrabolu mezbahalarına yollarız.

Kesilen Büyük Baş ve Küçük Baş hayvanlar kesildikten sonra kontrol edilir ve KAŞER olanlar ayrılarak kasaplara yollanması için mühürlenir ve tuzlanarak kasaplara sevk edilir.

Aşağıdaki rakamlardan da göreceğiniz gibi kesilen hayvan sayısına göre Kaşer olarak ayrılanların sayısı oldukça düşüktür.

Bilgilerinize

TYT

Bu haftaki kesim sonuçları

Bu haftaki kesim sonuçları
Kesilen küçükbaş 63 kaşer 32
Kesilen Büyükbaş 39 kaşer 17

habermuzzee

Müze'de Yeni Sergi Hazırlıkları
Müze, yeni sergi hazırlıkları için çalışmalarını sürdürürken sizlerin de desteğinizi bekliyor. Sandıklarınızdaki, koleksiyonlarınızın parçalarını geçici süre için Müze ile paylaşarak gün ışığına çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 Müze, Türk Yahudi Toplumu’nun özellikle dini obje ve değerlerini ortaya koymaya çalışacağı sergileri planladı: