IMG 20230119 WA0026

"Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü" vesilesiyle 27 Ocak 2023 Cuma günü saat 10.30' da İstanbul Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek törende birlikte olalım. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda gerçekleşecek anma törenine katılmak için metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz .
Vezneciler metro İstanbul Üni. çıkışıdan sağa döndükten sonra 50mt sonra sağda Fen Faküktesi, Cemil Bilsel salonu bulunmaktadır.

muze2501

26 Ocak Perşembe günü saat 18.00'de Neve Şalom Sinagogu’nda “Fransa’dan ölüm kamplarına gönderilen Sefarad Yahudileri” adlı kitabını işleyecek olan “Muestros Dezaparesidos” derneğinin başkanı Alain  De Toledo tarafından bir sunum ve panel gerçekleşecektir. Konferans fransızca olup simültane tercüme vardır . Katılım için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. kayıt yapılması gerekmektedir.

hb logo 1

 

 

 

 

 

 

Değerli Dindaşlarım.

Bu yıl “Şavuot”u 5 ve 6 Haziran günleri kutluyoruz.

Yüce Tanrı’nın Moşe Rabenu aracılığıyla Kutsal Toramız’ı bizlere armağan etmesinin yıldönümü olarak kutladığımız “Şavuot Bayramı”; Tanrı kaynaklı evrensel ahlak değerleri yanında mükemmel bir yaşam disiplinine de kavuşmamızın nirengi noktası olarak, dinsel ve toplumsal kültürümüzün en önemli özelliklerinden biridir.

Bu değerlere sahip oluşumuz, aradan geçen yaklaşık Otuz Dört asra

ve çok sayıda olumsuz tarihi koşullara rağmen varlığımızı sürdürebilmemizin temel dayanağı olarak bizleri birlik ve bütünlük içinde bugünlere getirdiği gibi, sonsuza kadar da taşıyacaktır.

Dilerim ki; mazimize, bugünlerimize ve geleceğimize ışık tutan Kutsal Toramız hepimize rehber olsun, sevdiklerimiz ve sevenlerimizle birlikte idrak ettiğimiz “Şavuot Bayramı”nın nuru ruhlarımızı aydınlatsın.

“Moadim Lasimha,

“Hagim Uzmanim Lesason.”

 

Dualarımla.

Rav İsak HALEVA

Hahambaşı


hb logo 1

 

 

  

 

4 Haziran Cumartesi Minha / Arvit: 20.15
5 Haziran Pazar Minha / Arvit: 19.00
6 Haziran Pazartesi Minha / Arvit: 20.30
Motsae Yom Tov: 21.01

Şavuot münasebetiyle 5 Haziran Cumartesi gecesi aşağıda belirtilen sinagoglarda "Tikun Şavuot" ibadeti yapılacaktır.

Caddebostan Bet El Sinagogu: 00.00
Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu: 00.30
Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogu: 00.00
Şişli Beth İsrael Sinagogu: 00.00

yadmb1801Tu Bişvat'ta dağıtılmak üzere herkese yeni bir bornoz takımı kampanyamız başladı.

sislisingg28/01/2023 Cumartesi Tefila saat 08:00’de
Minha ve Arvit saat 17:50’de başlayacaktır.

29/01/2023 Pazar Tefila saat 08:00’de
Minha ve Arvit saat 18:10’da başlayacaktır.

Sinagogumuz HER GÜN  07.00 - 12.00 ve 17.00 – 19:00  saatleri arası hizmetinizdedir.

ortakoyderslerPandemiden önce yoğun katılım ile gerçekleştirilen Tora sohbetlerimiz Rav Naftali Haleva ile her Pazartesi saat 20.30'da devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Bensiyon Pinto'nun vefatı dolayısıyla oğlu Benjamin Pinto'yu arayarak taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Benjamin Pinto'ya başsağlığı dileyen Erdoğan, ayrıca, Türkiye Hahambaşı İsak Haleva ile Türk Yahudi Toplumu Başkanları Erol Kohen ve İshak İbrahimzadeh'e taziye mesajı gönderdi.

Başkan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Sayın Bensiyon Pinto'nun vefatından derin bir üzüntü duydum. Sayın Bensiyon Pinto, yüzyıllardır barış ve kardeşlik içinde yaşayan milletimizin bir ferdi olarak, üstlendiği tüm görevlerde ülkemizin birliğine, beraberliğine ve toplumsal zenginliğimize çok kıymetli katkılarda bulunmuştur. Sayın Bensiyon Pinto'nun vefatı dolayısıyla Yahudi cemaatine, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum."

Bensiyon Pinto için devlet büyükleri taziye mesajları yayınladılar.
 
İşte o mesajlar:
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Türkiye Yahudi toplumunun onursal başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatını teessürle öğrendim. Ailesine, sevenlerine ve Yahudi cemaatine başsağlığı diliyorum.
 
İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Bir arada yaşarken birlik olmuş kadim kültürlerin insanlarıyız. Bugün güzel insanlardan birinin; Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Bensiyon Pinto’nun vefat haberini üzülerek öğrendim. Ailesine, sevenlerine ve Türk Yahudi toplumuna başsağlığı dilerim.
 
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Türkiye Yahudi toplumunun onursal başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatını üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına, sevenlerine ve özveriyle hizmet ettiği Yahudi cemaatine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Bu site değerli varlığımız Bensiyon Pinto’nun anısını yaşatmak için yapılmıştır.