Sayın Valim
Sayın Belediye Başkanım
Sayın Vakıflar Müdürüm...
Değerli Hanımefendiler, Beyefendiler.
Sevgili Edirneli Hemşerilerim.

Evet. Edirneli hemşerilerim diyorum. Zira ben her ne kadar İstanbul doğumluysam da,  anadan babadan Edirneli bir hemşerinizim ve çok yakın bir zamana kadar adım bu güzel ilimizin nüfus kayıtlarında bulunuyordu.

Bu nedenledir ki; şimdi bir bakıma bu akşam için sizlere bu mekâna hoş geldiniz derken kendime de iyi ki geldim, hem hoş geldim hem de hoş buldum, hoşnutluk buldum demenin onurunu, hazzını yaşıyorum.

Edirne'miz; hiç şüphe yoktur ki Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olduğu o tarihlerden buyana çok kültürlülüğün, çoğulcu kültürlülüğün en güzel örneklerinden biri oluşmuş, birlikte var olma ve birlikte barış içinde yaşamanın geçmişte olduğu gibi günümüzde de müstesna zeminlerinden birini oluşturmuştur.

Bunun en güzel tarihsel kanıtı; bu güzel ilimizdeki çeşitli inanç ve kültürlere ilişkin anıtsal değerdeki kültürel varlıklarımız, en güzel güncel kanıtı da bence bu Ramazan akşamı buradaki iftarda ekmeğimizi ve tuzumuzu paylaşmadaki birlikteliğimiz, beraberliğimizdir.

Asırlar boyu adeta kardeşçe bir arada yaşamanın örneklerini vermiş Edirne halkının günümüzde de kardeşçe ve bir arada olması eminim ki, bizleri yaratan yüce tanrının hoşnutluğuna neden olacaktır.

Zira "Kardeşlerin birlikte ve bir arada olmalarından daha güzel ve daha iyi bir hal olamaz" diye düşünüyorum.

Bugünlerde ilk haftası içinde olduğumuz ve Müslüman kardeşlerimizin ibadet yoğun bir dönemi olan Ramazan ayının hepimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, oruç ve iftar ibadetleriyle dualarının yüce Tanrı katında makbul olmasını temenni ediyorum.

Diliyorum ki, bu ayın sonunda ulaşacağımız mübarek Ramazan Bayramı İslam Camiasına, Ülkemize ve Dünyamıza yepyeni ufuklar bağışlasın, karşılıklı anlayış, sevgi ve kardeşlik duyguları hepimize yön versin, yol göstersin.

Değerli Dostlarım.

Bu akşamki İftar davetimize icabet ederek bizleri onurlandırdığınız için şahsım ve cemaatim adına teşekkür ediyor,  sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yürekten paylaşıyorum.

Lütfen hayır dualarımı kabul ediniz.