Haberler

Değerli Yahidlerimiz,
 
Meldodalarınız için Ortaköy Ets Ahayim Sinagogumuz 365 gün sabah ve akşam (Sokağa çıkma yasağı olan zamanlar haricinde) tefilaya açıktır. Mevlutlarınızı ve dualarınızı sinagogumuzda yapabilirsiniz. 
İletişim: 0212 260 18 96 - 0532 544 44 31
Facebook: etsahayim / İnstagram: etsahayim

CenazelerekatilimSevgili dindaşlarımız,

Pandemi dolayısıyla cenazelere sınırlı sayıda katılım kabul edilmektedir.

sabatproSayın Dindaşlarımız,

4 Aralık 2020 itibariyle uygulanmaya başlanan kısıtlamalar süresince, Cumartesi ve Pazar günleri sinagoglarımız açılmayacaktır.

daycare1201Yaşlılarımıza tanıdık gelen, onları heyecanlandıran ve kültürümüze hitap eden çalışmaları yapmaktan keyif duyuyoruz. Bu çalışmalarımızdan birisini latin dansı öğretmenimiz Ceysi Şulam ile birlikte yapıyoruz.

Ceysi, 12 senedir Şemeş Karmiel’de dans ediyor ve 6 senedir profesyonel bir dans grubunda flamenko yapıyor. Yoga ve meditasyon eğitimleri de olan Ceysi, yaşlılarımıza ayda iki kere dans ediyor.

Yaşlılarımıza uygun egzersizlerle önce eklemlerini ısıtarak başladığı derslere flamenko ve sefarad esintileri katarak, ispanyolca şarkılarla devam ediyor ve en sonunda yükselen coşkuyu sakinleştirerek vücudu tekrardan esneterek çalışmalarını sonlandırıyor. Yaşlılarımız Ceysi öğretmenimizin derslerine büyük ilgi duyuyorlar ve çalışmalarının çok rahatlatıcı olduğunu söylüyorlar.

 

daycare12012

İbrani takvimine göre 18-20 Eylül 2020 tarihlerine denk gelen Roş Aşana Bayramı vesileyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı:

“İbrani takvimine göre yılbaşını simgeleyen Roş Aşana münasebetiyle Musevi vatandaşlarımıza en içten duygularımla tebriklerimi iletiyorum.

Sevgi ve hoşgörü medeniyetinin sembolü olan bu topraklarda toplumsal, kültürel, siyasi ve beşeri çeşitlilik, yüzyıllardır birlik ve beraberliğimizi güçlendiren en önemli zenginliğimizi teşkil etmiştir.

Farklı inançlara mensup vatandaşlarımızın kendi kültür ve geleneklerini özgürce yaşattıkları özel günler, toplumsal yaşamımıza renk katmakta, kadim dostluk ve beraberliğimizin daha da pekişmesine vesile olmaktadır.

Bu düşüncelerle, Musevilik inancının en önemli dini bayramlarından biri olan Roş Aşana münasebetiyle başta vatandaşlarımız olmak üzere tüm Musevilere esenlikler diliyorum.”

Sevgili yahidlerimiz;

Bildiğiniz gibi bir süredir Covid-19 pandemisi ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle de sinagoglarımıza “sınırlı” sayda yahid kabul edebiliyoruz. Roş Aşana Tefila’sını evinde “beyahid” olarak söylemek isteyen dindaşlarımız için bir rehber hazırlamaya çalıştık. Bu rehber sinagoglarımızda okunacak “sadeleştirilmiş” duaları kapsamaktadır. Türkçe açıklamalı kitaplarda yer alan sayfa düzenine göre hazırladığımız bu rehberin dualarımız için yol gösterici olacağına inanıyor, bu vesile ile Roş Aşana bayramınızı kutlarken Tanrı’nın bizi bütün sevdiklerimizle yaşam kitabına yazmasını temenni ediyoruz.

sayindindasSayın Dindaşlarımız,

Meldadolarınız için Şişli Sinagogu'muzun dualara açık olduğunu hatırlatır, dualara katılamayıp Şişli Sinagogu'nda meldado yaptırmak isteyenlerin 0212 240 65 99 numaralı telefondan destek alabileceğini bildiririz.

cnzbildirimDeğerli Dindaşlarımız;
Büro hizmetleri ve cenaze bildirimleri için, hafta içi saat: 09.00-17.00 arası, Cuma günü saat 09.00 - 13.00 arası 0212 292 03 86 (pxp) numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Sayın Toplum Üyelerimiz,
Sizleri KAŞER kırmızı et temini ile ilgili bazı konularda bilgilendirmek İstiyoruz:

Toplumumuz ile çalışan iki et tedarikçimiz mevcuttur.

Kesim yapacakları zaman bize müracaat ederler Hahambaşılık olarak,kesim için yeter sayıda ŞOHET, denetim ve et tuzlaması için MAŞGİAH’ları kesim yaptıkları Tuzla ve Hayrabolu mezbahalarına yollarız.

Kesilen Büyük Baş ve Küçük Baş hayvanlar kesildikten sonra kontrol edilir ve KAŞER olanlar ayrılarak kasaplara yollanması için mühürlenir ve tuzlanarak kasaplara sevk edilir.

Aşağıdaki rakamlardan da göreceğiniz gibi kesilen hayvan sayısına göre Kaşer olarak ayrılanların sayısı oldukça düşüktür.

Bilgilerinize

TYT

Bu haftaki kesim sonuçları
Kesilen küçükbaş 46 Kaşer 30
Kesilen Büyükbaş 75 Kaşer 11