Haberler

muzesinema500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nde film akşamları devam ediyor.

Portekiz’in Kripto Yahudilerinin tarihine epik bir bakış

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, 15 Mayıs Cumartesi akşamı 21:00’de Zoom ve Facebook üzerinden Portekiz Kripto Yahudilerinin 1496’dan günümüze hikayelerini temel alan "Sefarad" filmi ile takipçilerinin karşısında.

Epik bir tarihsel drama olan Sefarad, Yahudilerin Portekiz Kralı D. Manuel'in Yahudiliği yasakladığı  ve onları sınır dışı ettiği 1496 yılından günümüze kadar süregelen hikayesini anlatıyor. Gerçek olaylara dayanan bu kapsamlı dönem filmi, varlığı ilk kez ancak 19. yüzyılda duyulan  küçük ve "gizli" bir  Yahudi topluluğuna ışık tutuyor. Portekiz’in ilk Yahudi sakinlerinin torunları olan bu topluluk yeryüzündeki son Yahudiler olduklarına inanarak nesiller boyunca tamamen izole bir şekilde yaşamış ve ancak 19. Yüzyılda Nazi işgali altındaki Avrupa'dan birçok mültecinin gelmesiyle farklı Yahudi toplumları ile ilişki kurmaya başlamışlardı. Böylelikle Portekiz bir kez daha canlı bir Yahudi merkezi haline gelmiştir.

Anlatıldığı üzere, Yahudi toplumu engizisyon ile birlikte ortadan kaybolmuşsa da, birçok köyde Kripto-Yahudilik canlı tutulmuştur. 19. yüzyılda Yahudilerin yavaş yavaş Portekiz'e dönmeye başladıkları dönemde küçük bir Aşkenaz Yahudi topluluğu Porto'ya yerleşir. Kısa süre sonra topluluğa kripto-Yahudiliği uygulayanları resmi Yahudiliğe geri getirmek için Yahudiliğe geçmiş Portekizli subay Barros Basto da katılır. Bu proje her ne kadar kahramanca olsa da istenen sonuca ulaşamaz.

D. Manuel’in fermanının Yahudi cemaatinin Portekiz’den kitlesel göçüne yol açmasından ancak beş yüzyıl sonra, yeni bir yasa onların terk etmek zorunda kaldıkları topraklara geri dönmelerini teşvik eder.

Sefarad, kapsamlı bir bakışla, gerçek inanç, sevgi ve özverili yiğitlik değeri hakkında düşünmenizi sağlayacak, güncel bir filmdir.

2019 yapımı olan Sefarad aynı yıl Moskova Yahudi Filmleri Festivali, Sefarad Kültürü ve Tarihinin Korunmasına Katkı Özel Ödülüne layık görülmüştür. Rodrigo Santos, Pedro Galiza ve Ana Vargas’ın rol aldığı filmin yönetmeni Louis Ismael.

robelyoket 2

Evlere kapandığımız bu dönemde her gün 3 öğün yemek yapmaktan sıkıldığınızı biliyoruz. Ev yemekleri yemeyi de ne kadar sevdiğinizi biliyoruz. Bunun için Robelyu Kosher Catering olarak kampanyalarımız, dondurulmuş ürünler ve çok özel fırsatlarla yanınızdayız.

 

sislisinagogcanliŞişli Sinagogu'nda gerçekleştirilen sabah, akşam duaları ile meldadolarınızı canlı izlemek için vakfımızdan haberler almak için facebook.com/groups/neveshalom linkinden '' Neve Şalom Vakfı '' facebook grubumuza girmeniz yeterlidir.

cenazebildirimleriDeğerli Dindaşlarımız;

Neve Şalom büro hizmetleri 30.04.2021 Cuma gününden, 20.05.201 Perşembe gününe kadar sokağa çıkma kısıtlamaları şartları süresince kapalı olacaktır.

Bayram münasebetiyle bu hafta Şalom Gazetesi yayınlanmayacaktır. Abonelerine duyurulur...

Yeni kitap  projesinde yazmak ister misiniz?
Herhangi bir ada ( Kınalı Yunan Adaları Büyükada vs)  ile ilgili anılarınız ve resimleriniz  varsa katılmak isterseniz lütfen mail atınız.
Anılarınız bu kitapla ölūmsūz olacak. Size torunlariniza ve çocuklarınıza hoş bir anı olacak. Sorularınız varsa lütfen sorun.
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Sevgiler

Reneta Sibel Yolak

2cibahar

İkinci Bahar Korosu'nda 6.faaliyet 20 Mayıs Perşembe akşamı saat 20:30'da

italyanlogo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İtalyan Musevi Cemaati

5781 Savuot Bayramı Kutlama Program 1                       

 16/5/21   Saat 11:00

Piyanist - Kompozitör

BARUH ABA : Renan Koen

Açılış: ita lyan Cemaati Başkanı

Renan Koen : Müzik Dinletisi

Konferans : Avi Alkaş

Konuşma : Hahambaşı Rav İshak Haleva

Anoten : Hazan Şimon Asayas

Avinu : Hahambaşı Rav İshak Haleva

Mişeberah : Hahambaşı Rav İshak Haleva

Kapanış : Beşuv Ad.. Hazan Şimon Asayas

Sunan : Gabay Mişel Horada

 

 

cenzebildirimCenaze Katılım Duyurusu

Değerli Dindaşlarımız,

Son dönemde yapılan cenazelerimizle katılımlar maalesef Covid toplanma sınırlarını aşmaktadır.

ortakoylogoDeğerli Yahidlerimiz,
Meldodalarınız için Ortaköy Ets Ahayim Sinagogumuz 365 gün sabah ve akşam (sokağa çıkma yasağı olan zamanlar haricinde) tefilaya açıktır.

İletişim: 0212 260 18 96 - 0532 544 44 31
Facebook: etsahayim / İnstagram: etsahayim