Haberler

semeskarmiel28112011 Aralık 2022 Pazar günü  Şemeş Karmirl Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde

18-25 Aralık 2022 Hanuka Bayramını kutluyoruz.

Hanukanın ilk mumunu 18 Aralık Pazar akşamı yakıyoruz.

Cemaate Duyuru,

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen kaşerut kural ihalli nedeni ile BET DİN'imiz tarafından FERAHEVLER KASABI-(Bahri Tanrıkulu) firmasına geçici kapatma ile kaşer kasap olarak çalışmasına ara verilmiştir.

Tüm kaşer et satışı yapan kasaplar da denetim uzmanlarımız  ( Maşgiahlar ) kaşerut kurallarının uygulamasını kontrol etmektedir.

Ürünlerde bulunan hologram ve  eve yollanan paketlerde de bulunan hologramlar ve denetçinin(Maşgiah ) mühürü Cemaate duyuru,

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen kaşerut kural ihalli nedeni ile BET DİN'imiz tarafından FERAHEVLER KASABI-(Bahri Tanrıkulu) firmasına  geçici kapatma ile kaşer kasap olarak çalışmasına ara verilmiştir.

Tüm kaşer et satışı yapan kasaplar da denetim uzmanlarımız  ( Maşgiahlar ) kaşerut kurallarının uygulamasını kontrol etmektedir.

Ürünlerde bulunan hologram ve  eve yollanan paketlerde de bulunan hologramlar ve denetçinin(Maşgiah ) mühürü takibin yapıldığını göstermektedir.

 takibin yapıldığını göstermektedir.

Değerli dindaşlarımız ve kardeşlerimiz,

Bilindiği üzere cemaatimiz nezdinde bulunan vakıflarımızın seçimleri izin problemi nedeniyle uzun yıllardır gerçekleştirilememiştir.

18.06.2022 tarihli ve 31870 sayılı gazetede yayınlanan Cemaat Vakıfları Yönetmeliği’nde Türkiye içinde bulunan dini azınlık vakıfları nezdinde seçim tertip edilmesi konusunda ilgili mevzuat yayınlanmış daha sonra 17.09.2022 tarihinde değişiklik yapılmıştır.

   Seçimlerin 25.12.2022 tarihinde gerçekleştirilmesi konusunda karar alınmıştır. Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Seçim Tertip Heyeti oluşturulmuş olup alınması gereken izine ilişkin yetki belgeleri vakıflarımızın bağlı bulunduğu Bölge Vakıflar Müdürlüklerinden alınmıştır. Seçimlerle ilgili ilanlar toplumumuz gazetesi olan Şalom’da ve yerel gazetelerde ayrıca yayınlanmıştır.

   Seçimlerde birey olarak oy kullanmak toplumsal görevimizdir.

   Seçimlerle ilgili detaylı bilgiler, oy kullanma şekli, oy kullanma yerleri ve aday olacakların listeleri yakın zamanda sizlere duyurulacaktır.

   Seçimlerin gerçekleştirileceği 25.12.2022 tarihinde seçim sandıkları kurullarında görev almak isteyenlere kapımız açık olup sinagoglarımız nezdindeki yöneticilere ve hahambaşılığa başvurulabileceği gibi ayrıca 212-2938794 numaralı telefon numarasından ilgili kişiye erişim sağlanması suretiyle bu hususlarda ayrıca bilgi alınabilir.

İçten Dileklerimizle,

Türkiye Yahudi Vakıfları

2022 Seçim Tertip Heyeti Adına

Av. Murat Ruben

kisoyunlari

 1. Makkabi Deutschland Kış Oyunları 2 - 9 Ocak'ta

Anne baba Okulu KapakUÖMO Anne Baba Okulu  19 Aralık'ta başlıyor! 

Çocuklarınız için yeniden okula dönmeye hazır mısınız? 

Değerli Anne ve Babalar,

Bu yıl 12.sini düzenleyeceğimiz Anne Baba Okulumuzda,  3 hafta boyunca alanında uzman konuklarımızla, ebeveynlikle, kendinizle  ve çocuklarımızla ilgili  merak ettiğiniz konulara ışık tutuyor olacağız.
Kayıtlarımız açılmıştır.Kontenjanımız sınırlıdır.
Kayıt için:Funda üstüntaş 0212 2829600 - 143
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
anne baba okulU SERA SON SON SON
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2 4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3 2 2
 
 
 

hb logo 1

 

 

 

 

 

 

Değerli Dindaşlarım.

Bu yıl “Şavuot”u 5 ve 6 Haziran günleri kutluyoruz.

Yüce Tanrı’nın Moşe Rabenu aracılığıyla Kutsal Toramız’ı bizlere armağan etmesinin yıldönümü olarak kutladığımız “Şavuot Bayramı”; Tanrı kaynaklı evrensel ahlak değerleri yanında mükemmel bir yaşam disiplinine de kavuşmamızın nirengi noktası olarak, dinsel ve toplumsal kültürümüzün en önemli özelliklerinden biridir.

Bu değerlere sahip oluşumuz, aradan geçen yaklaşık Otuz Dört asra

ve çok sayıda olumsuz tarihi koşullara rağmen varlığımızı sürdürebilmemizin temel dayanağı olarak bizleri birlik ve bütünlük içinde bugünlere getirdiği gibi, sonsuza kadar da taşıyacaktır.

Dilerim ki; mazimize, bugünlerimize ve geleceğimize ışık tutan Kutsal Toramız hepimize rehber olsun, sevdiklerimiz ve sevenlerimizle birlikte idrak ettiğimiz “Şavuot Bayramı”nın nuru ruhlarımızı aydınlatsın.

“Moadim Lasimha,

“Hagim Uzmanim Lesason.”

 

Dualarımla.

Rav İsak HALEVA

Hahambaşı


hb logo 1

 

 

  

 

4 Haziran Cumartesi Minha / Arvit: 20.15
5 Haziran Pazar Minha / Arvit: 19.00
6 Haziran Pazartesi Minha / Arvit: 20.30
Motsae Yom Tov: 21.01

Şavuot münasebetiyle 5 Haziran Cumartesi gecesi aşağıda belirtilen sinagoglarda "Tikun Şavuot" ibadeti yapılacaktır.

Caddebostan Bet El Sinagogu: 00.00
Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu: 00.30
Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogu: 00.00
Şişli Beth İsrael Sinagogu: 00.00

ayvamisnetoraMişne Tora'dan halva de bimbriyo

yadbultenBir ayakkabı deyip geçme; iyilik senin elinde.