Haberler

daycare2411 1Day Care’de sıklıkla spor yaptığımız gibi, bir araya gelip dans etmeyi de ihmal etmiyoruz. Yaşlılarımıza hitap eden bir dans türü olan swing ile hep beraber eğleniyoruz. Onlar kendilerine yakın gelen bu dans türü ile dans ederken, gençliklerindeki anıları akıllarına geliyor; dans ederek motive oluyorlar ve bundan gelen enerji ruhlarına yansıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

daycare2411 2Bu güzel etkinlikte bizlere yol gösteren Zeynep Özçam, 15 yıldır dansla ilgilenmiş biri. Dansa dair asıl alanı halk dansları olmasına karşın, geçtiğimiz yıllarda swing ile ilgilenmiş. Bunların yanında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bölümünde araştırma görevlisi olan Zeynep hocamız, doktorasına ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde devam etmekte. Onun zevkli dersleri sayesinde hep beraber neşe ve gençliğimizi dans ederek koruyoruz.

İbrani takvimine göre 18-20 Eylül 2020 tarihlerine denk gelen Roş Aşana Bayramı vesileyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı:

“İbrani takvimine göre yılbaşını simgeleyen Roş Aşana münasebetiyle Musevi vatandaşlarımıza en içten duygularımla tebriklerimi iletiyorum.

Sevgi ve hoşgörü medeniyetinin sembolü olan bu topraklarda toplumsal, kültürel, siyasi ve beşeri çeşitlilik, yüzyıllardır birlik ve beraberliğimizi güçlendiren en önemli zenginliğimizi teşkil etmiştir.

Farklı inançlara mensup vatandaşlarımızın kendi kültür ve geleneklerini özgürce yaşattıkları özel günler, toplumsal yaşamımıza renk katmakta, kadim dostluk ve beraberliğimizin daha da pekişmesine vesile olmaktadır.

Bu düşüncelerle, Musevilik inancının en önemli dini bayramlarından biri olan Roş Aşana münasebetiyle başta vatandaşlarımız olmak üzere tüm Musevilere esenlikler diliyorum.”

Sevgili yahidlerimiz;

Bildiğiniz gibi bir süredir Covid-19 pandemisi ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle de sinagoglarımıza “sınırlı” sayda yahid kabul edebiliyoruz. Roş Aşana Tefila’sını evinde “beyahid” olarak söylemek isteyen dindaşlarımız için bir rehber hazırlamaya çalıştık. Bu rehber sinagoglarımızda okunacak “sadeleştirilmiş” duaları kapsamaktadır. Türkçe açıklamalı kitaplarda yer alan sayfa düzenine göre hazırladığımız bu rehberin dualarımız için yol gösterici olacağına inanıyor, bu vesile ile Roş Aşana bayramınızı kutlarken Tanrı’nın bizi bütün sevdiklerimizle yaşam kitabına yazmasını temenni ediyoruz.

meldalolarinizicin

Sayın Dindaşlarımız,
Meldadolarınız için Şişli Sinagogu'muzun dualara açık olduğunu hatırlatır, dualara katılamayıp Şişli Sinagogu'nda meldado yaptırmak isteyenlerin 0212 240 65 99 numaralı telefondan destek alabileceğini bildiririz.

cenazebildirimi

Değerli Dindaşlarımız;
Büro hizmetleri ve cenaze bildirimleri için, hafta içi saat: 09.00-17.00 arası, Cuma günü saat 09.00 - 13.00 arası 0212 292 03 86 (pxp) numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Sayın Toplum Üyelerimiz,
Sizleri KAŞER kırmızı et temini ile ilgili bazı konularda bilgilendirmek İstiyoruz:

Toplumumuz ile çalışan iki et tedarikçimiz mevcuttur.

Kesim yapacakları zaman bize müracaat ederler Hahambaşılık olarak,kesim için yeter sayıda ŞOHET, denetim ve et tuzlaması için MAŞGİAH’ları kesim yaptıkları Tuzla ve Hayrabolu mezbahalarına yollarız.

Kesilen Büyük Baş ve Küçük Baş hayvanlar kesildikten sonra kontrol edilir ve KAŞER olanlar ayrılarak kasaplara yollanması için mühürlenir ve tuzlanarak kasaplara sevk edilir.

Aşağıdaki rakamlardan da göreceğiniz gibi kesilen hayvan sayısına göre Kaşer olarak ayrılanların sayısı oldukça düşüktür.

Bilgilerinize

TYT

Bu haftaki kesim sonuçları :

Kesilen Büyükbaş 93 kaşer: 15
Kesilen küçükbaş 59 Kaşer: 28

habermuzzee

Müze'de Yeni Sergi Hazırlıkları
Müze, yeni sergi hazırlıkları içinde çalışmalarını sürdürürken sizlerin de desteğinizi bekliyor. Sandıklarınızdaki, koleksiyonlarınızdaki parçaları geçici süre için Müze ile paylaşarak gün ışığına çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 Müze, Türk Yahudi Toplumu’nun özellikle dini obje ve değerlerini ortaya koymaya çalışacağı sergileri planladı:

 

ortakoytedbir2İhtiyaçların, her keşfin annesi olduğu fikrinden yola çıkarak, Ortaköy Sinagogu, ibadetleri yahileri için daha güvenli hale getirmek üzere, bahçeyi sosyal mesafe aralığı ile tekrar yapılandırdı.Radyan ısıtıcılar ile ortamı keyifli kılarken menfezleri devamlı temiz hava akışını sağlayarak hijyenin en üst seviyede tutulmasına olanak sağladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ortakoytedbir2Gerekli tüm önlemleri almakta, ödün vermeden uygulamakta olan Ortaköy Etzahayim Sinagogu haftanın tüm günlerinde, sabah akşam dualarında ibadete açık olucaktır. Bu hafta Şahrit saat 07/40 minha Arvit 17:15 de başlayacaktır.

 

Gereği için bilgilendirir; sağlıklı günlerde bir arada olmayı ümit ederiz.

"Hes  kodsuz  İbadete  girişe izin  verilmemektedir"

 

yadmb11Bir ayakkabı deyip geçme; iylik senin de elinde.