hb logo 

BÜYÜKADA VE BURGAZ ADA SİNAGOGLARIMIZIN AÇILIŞI BİLGİSİ DEĞERLİ DİNDAŞLARIMIZ,

YAŞADIĞIMIZ CORONA SALGININDAN YALNIZ KENDİMİZİ KORUMAKLA DEĞİL, ANCAK ÖZELLİKLE KARŞIMIZDAKİ KİŞİLERİN KENDİLERİNİ KORUMASIYLA KORUNABİLİYOR VE KORUYABİLİYORUZ.

04 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Büyükada ve Burgazada Sinagoglarında, belirli gün ve saatlerde dualarımız başlayacaktır.

 1. Dualara önceden rezervasyon yaptırmayan kimse giremeyecektir.
 2. Her sinagogun kapasitesi ayrı olmakla birlikte başlangıçta 20 erkek, 5 kadın ve personelin kullanımına açılması, zaman içinde bu sayının kapasiteye uygun şekilde arttırılması planlanmıştır.
 3. Kurallara uyulduğu taktirde kapasite Bilim Kurulu’nun izin verdiği ölçüde arttırılacaktır.
 4. 65 yaş sınırlamasını devlet kaldırıncaya kadar kısıtlı saatlerde, bu büyüklerimiz kısa bir süre için sinagoglara alınamayacaktır.
 5. Sinagog girişinde kimlik kontrolü yapılacaktır
 6. Sinagoglarımıza sadece adlarını önceden yazdıranlar kabul edileceğinden ve kabul edilecek kişi sayısı her sinagogumuzun belirlediği sayı ile sınırlı olacağından adlarınızın 0534 797 03 37 nolu telefonu mesai saatlerinde arayarak yazdırması gerekmektedir. 
 7. Şabat ve Yom Tov günlerinde rezervasyon telefonuna ulaşılamayacaktır.
 8. Rezervasyon 4 haftalık olarak planlanacak olup bir kez sinagoga giren bir kişi diğer yahidlere fırsat verilmesi amacıyla yedekte bekletilecektir. İptal durumunda yedek listedeki kişiye bilgi verilecektir.
 9. Rezervasyon yaptırmasına rağmen bir önceki günden gelemeyeceğini haber vermeyen kişi hakkını kullanmış sayılacaktır.
 10. Rezervasyonu olmayan kişi hiçbir şekilde, başkasının yerine bile olsa binaya alınmayacaktır.
 11. Sokağa çıkma kısıtlaması olduğu taktirde sinagoglar kapalı tutulacak ve rezervasyon iptal edilecektir.
 12. Rezervasyon yaptıran yahidlere sinagogda uymak zorunda olacakları kurallar mesaj olarak yollanacaktır.
 13. Bu kuralları okuduğunuzu ve uyacağınızı belirten bir cevap yollamanız gerekmektedir.
 14. Maskesiz ve siperliksiz Sinagoga girilemeyeceğinden; Tefilaya katılmak isteyen Yahidlerin öncelikle evlerinde maske ve siperlik ile tefila yapmayı denemeleri tavsiye edilir. Maskenin yaratabileceği nefes alma sorunlarına önceden hazır olmak sağlık açısından çok önemlidir.
 1. Binada bulunulan süre içerisinde bunlarçıkartılamayacaktır.
 1. Dua sırasında otururken siperlik çıkartılmadan, maske sadece burun ortaya çıkacak şekilde aşağı doğru kaydırılabilecektir

15. Herkes kendi kipa, kitap, tallet ve tefilinini getirmelidir.

 1. Sinagogda tefilin dağıtılmayacaktır.

16. Sinagoglarda belirlenen mesafelerde oturulacak; kalkışlarda da bu mesafeler titizlikle korunacaktır;

17. Sinagoglara girişlerde, çıkışlarda ve dua esnasında kesinlikle fiziki temas olmamalıdır.

18. Sadece Yağ atmak için Büyükada Sinagogu her gün 09.00 – 11.00 saatleri ve 17.00 – 19.30 arasında hizmet verecektir. Bina içinde dolaşım yasaktır. İşi biten kişi hemen binayı terk edecektir.

19. Bu saatler dışında, münferiden dua etmek için de olsa sinagoglar açık olmayacaktır.

20. Sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alanlar ile hastalık belirtileri taşıyanların evlerinde kalmaları zorunlu olduğundan Sinagoglarımıza kabulü yapılamayacaktır. Genel sağlık sorunlarınız, kronik hastalık ve geçmişiniz varsa sinagoga gelmemenizi tavsiye ederiz.

21. Sinagoga girişte ateş ölçerin yanında gerekirse oksimetre kullanılacaktır.

22. Dua saatleri dışında binalar kapatılacak olup gereksiz kullanım önlenecektir.

23. Dua sırasında yahidler yerlerinden kalkmamalı ve diğer yahidlerle yan yana gelmemelidirler. Fiziki temasta bulunulmayacaktır.

24. Duaların mümkün olduğunca oturarak söylenmesine, özen gösterilecektir. Bu konuda ravlarımız yahidleri yönlendireceklerdir.

25. Dualarda makam kullanılmayacak, yüksek ses çıkartmaya sebep olmayacak şekilde okunarak tefilanın süresinde bitmesi sağlanacaktır.

26. Sefer Toralar tevada bulundurulacak, dolaştırılmayacak, tüm mitzvalar tevadaki haham tarafından yerine getirilecektir.

27. Sefertora okunacağı zaman aliyaya kalkanlar tevanın merdivenine çıkıp okunacak kısmı uzaktan gördükten sonra o noktadan berahasını söyleyecek, tevaya yaklaşmayacak, bitirme berahsından sonra yerine dönecektir.

Buyukada Burgaz

POSTER 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POSTER 2 ADAPOSTER 3covid19Sagligimizi koruyalim