bakimverenedestekprj

Yaşamda bazen, sevdiklerimizin yaşadıkları zorluklara eşlik etmemiz gerekebilir. Bu kişi ister anneniz ister babanız, evladınız ya da eşiniz olsun, bakım vermek zordur. Uzun süreli bakım vermek, kişilerde birtakım psikolojik ve fiziksel etkiler yaratabilir.

Yad bünyesinde oluşturulan “Bakım Verene Destek Grubu” projesi, yakınlarına bakım vermekte olan bireyleri bir araya getirmektedir. İki haftada bir Göztepe Kültür Derneği binasında gerçekleştirilen görüşmeler, profesyonel bir ekip tarafından (psikolog, psikolojik danışman, sosyal hizmet uzmanı, hemşire) yürütülmektedir.

Katılımcıların düzenli olarak katılım sağlayabilmesi için ulaşım ve günlük bakıcı desteği sağlanmaktadır. Bu şekilde katılımcılar evlerinden araçla alınıp geri bırakılmakta ve bakımı ile sorumlu oldukları kişiler bakıcı eşliğinde güvende olmaktadır.

Bu çalışmada katılımcılara duygu ve düşüncelerini paylaşabilecekleri bir alan açarken; yaşam farkındalığı, psikolojik dayanıklılık, esneklik ve adaptasyon gibi konular çalışılıp çeşitli egzersiz yöntemlerinden destek alarak (nefes, kendine yardım) katılımcıların günlük hayatlarında karşılaştıkları belirsiz ve olumsuz duygular ile başa çıkma becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Siz de bu gruba katılmak isterseniz Göztepe Kültür Derneği’ni arayarak yerinizi ayırabilirsiniz.

Unutmayalım ki, kendimize iyi gelmeden, sevdiklerimize iyi gelmekte zorlanırız.

Birlikte iyileşeceğiz.

Bakım Verene Destek Grubu