KAŞERUT KURALLARI

Kaşer olarak addedilen bir yiyecek helaldir ve yenebilir. Terefa olarak addedilen bir yiyecek ise haramdır ve yenemez. Günümüzde Kaşerut kurallarına uygun beslenme şeklinin en sağlıklı diyetlerden biri olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Ancak Kaşerut kuralları sadece sağlıkla ilgili değildir. Bir yiyeceğin kutsanması, hayata duyulan saygı ve bu şekilde insanın kendini kutsanmış hissetmesi ile de ilgilidir. Herhangi bir şey yenmeye başlandığında beraha adı verilen bir dua okunmalı böylece yenilen şeyin kutsanması sağlanmalıdır. Kurallar saf ve temiz olanla saf olmayanı ayırt edebilmek üzerine kurulu olup, insan bunu hayatının her safhasına uygulayabilir.Kaşerut kuralları oldukça ayrıntılıdır. Birinci ve en temel kural etli gıdalar ile sütlü gıdaları karıştırmamaktır.Gıda maddesi olarak tüketilebilecek balık türlerinde de sınırlamalar getiren beslenme kuralları vardır. Kaşerut kuralları açısından yumuşakçalar ve kabuklu deniz ürünleri beslenme bakımından kapsam dışı olarak tanımlanır.Gıda maddesi olarak tüketilebilecek bitkisel ürünlerin türleri üzerinde önemli sınırlamalar bulunmasa da, bunların her türlü zararlı, böcek, asalak ve haşarattan arındırılmış bulunduğunun saptanmış olması çok önem taşımaktadır.Kaşerut kurallarına göre hiçbir şekilde kan yenemeyeceği gibi, et ve et ürünleriyle süt ve süt ürünlerinin bir arada ve/veya belirlenenden daha kısa aralıklarla yenmemesi, üzerinde çok büyük bir duyarlılıkla durulması gereken konulardır.Kaşerut kurallarına gore domuz, kemirgen hayvanlar, yırtıcı kuşlar ve hayvanlar yemesi men edilmiştir.Koşer sözcüğü, anlatımda vurgulanmak istenen tanımına uygun olarak dilimize “Dinen Uygun / Mubah /Caiz / Helal / Kısr” olarak çevrilebilir.

Kaşer Et Kesim Kuralları

Etleri gıda maddesi olarak tüketilebilecek hayvanların türleri üzerinde çok önemli sınırlamalar bulunmaktadır. Tüketilmesine izin verilen hayvanların ve kanatlıların bunları kesecek özel eğitim almış uzman din görevlilerince (Şohet) yapılması gerekmektedir. Hayvanlar kesim öncesi özel bir muayeneden geçirilir ve en azından görünür bir sakatlık ve sağlıksızlığının bulunmaması durumunda, usulüne uygun olarak kesilir. Kesim sırasında acı çekmemeleri ve kanının tamamen akıtılmış bulunması yanında, kesim akabinde iç organlarının muayene edilip gıda olarak tüketilmesine engel bir hastalık yada sakatlığının bulunmadığının saptanmış olması esastır.

Kosher Restaurant

Tel: 0(212) 491 00 00
Tel: 02122363667
Gsm: 05323172059
Adres: Dereboyu cad. gözlükçü sok no: 18 Ortakoy / Besiktas / İstanbul
E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Kosher gıda tedariki: www.denetgida.com.tr / Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Sabahat Berker: 0530 405 86 62
E-mail:Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Adres: Cumhuriyet Mahallesi Nakiye Elgün Sok. No: 15 Osmanbey / Şişli 34380 Istanbul / Turkey Tel: +90 212 246 22 25
GSM: +90 532 445 70 45 Kalef Büker
E-mail: www.kaserlokanta.com / Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
**Shabat (Cumartesi) günleri hariç haftanın her günü öğlen yemeği servisiyle hizmetinizde.