Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh'nin Hristiyan ve Musevi Cemaatleri iftarı konuşması - Balat Or-Ahayim Hastanesi bahçesi-6 Temmuz 2015

Sayın Valim,

Muhterem Ruhani liderlerimiz,

Sayın Milletvekillerim

Belediye başkanlarımız, Kaymakamlarımız, Müsteşarlarımız

Sayın Vakıflar Genel Müdürümüz. Sevgili Adnan Bey

Öncelikle bizlere mesajları ile katılan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza,  Bakanlarımıza ve Büyük şehir Belediye Başkanımıza teşekkür ederiz, bizlere güç kattınız.

Sevgili dostlarımız, kardeşlerim

Sözlerime başlarken öncelikle Manisa'daki trafik kazasında hayatlarını kaybeden 15 tarım işçimize Allah'tan rahmet, acılı ailelere başsağlığı dileriz

15 yıldır Türk Musevi Cemaati olarak İslam inancına mensup dostlarımız için düzenlediğimiz bu mübarek Ramazan iftarımızı bu yıl Hristiyan inancına mensup cemaatlerimizle birlikte düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu dostluk sofralarımızın yüzyıllar önce İstanbul'da kurulduğu ilk mekanlardan biri olan Balat'a hoş geldiniz.

KALOS ORİ-SATE              

PARİ  YEGAK                   

BŞAYNO  ETHAYTUN       

DOBRE DOŞLİ                    

KETİLİ İKOS TKVENİ MOBR-DZANEBA     

B-ŞENA  TELOĞUN          

BERUHİM HABAİM             

Bizlere mekanlarını açan Balat Or-ahayim Hastanesi yönetimine teşekkür ediyor, hastalarımıza şifalar diliyorum.

Bir araya geldiğimiz bu mübarek Ramazan iftarını önce Kamp Armen'de yapmayı düşünmüştük.

Maalesef Kamp'ın özüne dönme yolculuğunun uzaması ve halen iadenin yapılamamış olmasından dolayı bu yıl bu mekanımızdayız.

 Ancak Sayat ve Alexis kamptan gelerek bize eşlik ettiler, kendilerine teşekkür  ediyoruz

 Hak iadelerinde cesur adımları her hangi bir beklenti olmadan atmış olan devletimizin Kamp Armen'in iadesinin tamamlanmasını sağlayarak bu ileri adımı da atacağına olan inancımız tamdır.

Bu adım geçmiş yıllardaki azınsızlıklaşma yanlışının da tamirinde yeni bir dönüm noktasıdır,kapandığını zannettiğimiz yolların bir tanesinin daha umuda dönüşmesidir.

Yeni bir döneme girdiğimiz Türkiye'mizde bu sofralarda hepimizin öğretmeni Hazreti İbrahim babamız, Avraham Avinu'dan gelen geleneği geliştirerek yaşadığımız birliktelik ve anlayışla oluşan samimi söylemlerimizi maalesef halen hukuğun boşluklarından yükselerek artan ve tüm cemaatlerimizin bireylerini tehdit  eden nefret söylemlerine daha kararlı ve etkili önlemler alınması gerçeğine de ulaştıramadık.

Bu yeni dönemde  nefret söylemlerine karşı etkili bir çözüm beklentimizi de tekrar vurgulamak isterim, bu konuda her kesimin desteğine ihtiyaç duymaktayız.

Bu kardeşlik ve birliktelik duygularıyla yaklaşmakta olan Ramazan bayramını kutlar, Türkiye'mize ve tüm insanlığa anlayış, barış ve huzurlara vesile olmasını dilerim.

Önümüzdeki yıl hasretle izninin çıkması beklenen Yeşilköy Süryani Kilisesinin bahçesindeki iftarda görüşebilmek ümidiyle..

Tekrar hoş geldiniz, bizlere mutluluk kattınız